COMUNICAT AVOCATUL POPORULUI - Biroul Teritorial Ploieşti

COMUNICAT

În contextul actual, în scopul prevenirii răspândirii comunitare a infectării cu coronavirusul SARS-Co V-2, facem precizarea că la nivelul Biroului Teritorial Ploieşti al instituţiei Avocatul Poporului rămâne suspendată activitatea de acordare a audienţelor, iar până la reluarea acesteia, cetăţenii au posibilitatea de a solicita în continuare sprijinul instituţiei Avocatul Poporului, prin BIROUL TERITORIAL PLOIEŞTI (care are în competenţă judeţele Prahova, Buzău şi Dâmboviţa):

- telefonic, la numărul 0244 593 227,
        - prin poştă, pe adresa Municipiul Ploieşti, Bulevardul Republicii nr. 2-4, intrarea H, camera 155, etaj 1, judeţul Prahova sau
        - prin e-mail, pe adresa avpprahova @ avp.ro.

Serviciile acordate de instituţia Avocatul Poporului sunt gratuite. Orice persoană care se simte nedreptăţită de faptele unui funcţionar public din cadrul autorităţilor centrale ori locale se poate adresa Avocatului Poporului.
    Pentru operativitate, persoanele interesate sunt rugate să ne transmită o petiţie din care să rezulte pe scurt problemele cu care se confruntă, precum şi documente justificative, în copie.

Reamintim faptul că Instituţia Avocatul Poporului are drept scop apărarea drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor în raport cu autorităţile publice, iar domeniile de activitate în care poate acţiona sunt:.

- domeniul drepturile omului, egalitate de şanse între bărbaţi şi femei, culte religioase şi minorităţi naţionale
        - domeniul drepturile familiei, tinerilor, pensionarilor, persoanelor cu handicap
        - domeniul apărarea, protecţia şi apărarea drepturilor copilului - Avocatul Copilului
        - domeniul armată, justiţie, poliţie, penitenciare
        - domeniul proprietate, muncă, protecţie socială, impozite şi taxe

Nu intră în competenţa instituţiei Avocatul Poporului actele autorităţii judecătoreşti, ale Parlamentului, Preşedintelui sau ale Guvernului.

Relaţii suplimentare se pot obţine la numărul de telefon al Biroului teritorial Ploieşti al instituţiei Avocatul Poporului - 0244-593227.

Maria Mirabela Mălăescu

Consilier